Główne linie kolejowe Polski

Linie kolejowe w Polsce są niezwykle ważnym elementem transportowym i komunikacyjnym. Linie te są pod nadzorem zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Według danych z grudnia 2019 roku na terenie naszego kraju posiadaliśmy 20 538 km linii kolejowych. Z tej liczby 18 680 km było w eksploatacji, co daje 97 procent całościowej sieci kolejowej na obszarze Polski.

Magistrala węglowa

Główne linie kolejowe w Polsce to przede wszystkim Śląsk. To właśnie z tego regionu przewożone są ogromne ilości węgla i innych produktów potrzebnych dla przemysłu i fabryk w całym kraju oraz zagranicznych kontrahentów. Linia z Górnego Śląska wiedzie przez Herby, Inowrocław, Bydgoszcz i kończy swój bieg na Gdyni. Jest to tak zwana magistrala węglowa.

Linia wschód-zachód

Inną ważną linią, zwaną „wschód-zachód” jest trasa wiodąca od Kunowic, poprzez Zieloną Górę, Głogów, Wrocław, Opole. Następnie trasa ta wiedzie przez Kraków, Tarnów, Rzeszów i wreszcie dociera do końcowego etapu, jakim jest Medyka. Podobna linia wiedzie od Kunowic poprzez Poznań, Kutno, Skierniewice, i Łuków ze stacją docelową w Terespolu. Inna ważna linia to trakt wiodący ze Szczecina poprzez Krzyż, Poznań, Ostrów Wlk. i Kluczbork do Górnego Śląska.

Centralna Magistrala Kolejowa

Centralna Magistrala Kolejowa łącząca Zawiercie z Grodziskiem Mazowieckim odgrywa bardzo ważną rolę jeśli chodzi o transport tego typu. Jest to węzeł wykorzystywany przez pociągi dalekobieżne, który łączy Warszawę z Krakowem, a także z Katowicami i Wrocławiem. Trasami tymi zawiaduje PKP Intercity oraz Polregio.

Nie można wpisywać komentarzy pod tym postem.